Fajny przepis

Przepisy online

CIEKAWOSTKI

Podgrzewacz gastronomiczny – co warto o nim wiedzieć?

 

Planujesz otworzyć lokal serwujący jedzenie i zastanawiasz się nad jego wyposażeniem? A może jesteś osobą odpowiedzialną za zakupy wyposażenia do kuchni w hotelu, ośrodku wczasowym itp.? W obu tych przypadkach urządzenie, którym jest podgrzewacz gastronomiczny, może być bardzo przydatne. Z poniższego tekstu dowiesz się, czym są podgrzewacze gastronomiczne i jaką pełnią funkcję, w jakich branżach i firmach spotkamy je najczęściej, jakie są różnice między podgrzewaczami elektrycznymi a na pastę. Zapraszamy do lektury.

Czym są podgrzewacze gastronomiczne i jaką pełnią funkcję?

Podgrzewacze gastronomiczne to urządzenia służące do utrzymywania ciepła potraw, które mają być podane klientom. Podgrzewacze mogą mieć różne kształty (prostokątny, okrągły, kociołek), rozmiary i sposoby działania, ale ich głównym zadaniem jest zapewnienie odpowiedniej temperatury nawet przez kilka godzin. Podgrzewacze gastronomiczne mogą być używane do podgrzewania zup, sosów, mięs, warzyw i innych produktów spożywczych. Podgrzewacze świetnie sprawdzą się również do podawania potraw na zewnątrz np. na imprezach plenerowych, piknikach itd.

W jakich branżach, firmach spotkamy podgrzewacze najczęściej?

Podgrzewacze gastronomiczne są stałym elementem wyposażenia wielu firm związanych z gastronomią i żywieniem. Najczęściej spotkamy je w restauracjach, hotelach, barach, stołówkach, szpitalach, szkołach, przedszkolach i innych punktach, w których wydawane są posiłki. Podgrzewacze są niezbędne również w firmach, które dostarczają jedzenie na różnego rodzaju imprezy, konferencje, szkolenia itp. Oczywiście wówczas towarzyszą im m.in. garnki gastronomiczne i całe mnóstwo akcesoriów typu, tace, talerze, sztućce, chochle itd.

Podgrzewacze elektryczne lub na pastę – różnice

Rozważając zakup podgrzewaczy do swojej firmy, należy zwrócić szczególną uwagę na tzw. źródło ciepła.
Na rynku spotkamy dwa główne typy: elektryczne i na pastę.
Podgrzewacze elektryczne podłącza się do prądu i reguluje się ich temperaturę za pomocą termostatu. Mogą mieć różne formy, np. płyty grzewcze, mostki grzewcze, podgrzewacze stołowe. Ich zaletą jest to, że zapewniają stałą temperaturę i nie wymagają uzupełniania paliwa. Wadą natomiast jest to, że wymagają dostępu do prądu i generują rachunki za energię.
Podgrzewacze na pastę działają na zasadzie spalania paliwa żelowego lub płynnego umieszczonego w specjalnym pojemniku pod naczyniem z potrawą. Podgrzewacze na pastę mogą być również różnej formy, np. podgrzewacze stołowe czy kociołki do zup. Ich zaletą, jest to, że są mobilne i nie wymagają dostępu do prądu. Do wad natomiast zaliczamy konieczności sprawdzania ilości pasty. Z reguły puszka 200 g utrzymuje pożądaną temperaturę przez ok. 3 godziny. Po tym czasie musimy wymienić ją na nową. Szukasz dobrego sprzętu do swojej kuchni? Sprawdź ofertę firmy Hendi, która w swoim asortymencie ma wszystko, co niezbędne.

Podsumowanie

Jak widać podgrzewacze gastronomiczne, to bardzo przydatne urządzenia dla każdego, kto chce serwować swoim gościom zawsze ciepłe i smaczne potrawy. Wybierając urządzenie, warto stawiać na te, które są wykonane z wysokiej jakości materiałów, np. stali nierdzewnej, która jest trwała, łatwa w czyszczeniu i odporna na korozję. Z całą pewnością, podgrzewacz to inwestycja, która się opłaca i powinna stanowić jeden z niezbędnych wydatków każdego lokalu gastronomicznego.